Lektura

5 rzeczy, które powinieneś zrobić, aby znaleźć lepszą pracę

Wydawać się może, że znalezienie pracy przy obecnej sytuacji gospodarczej, to łatwizna. Nie zawsze jednak liczba ofert pracy na portalach ogłoszeniowych, przekłada się na liczbę propozycji, które otrzymuje kandydat. Wspólnie sprawdzimy, co może powodować, że nie jesteś tak atrakcyjnym kandydatem, jak myślisz.

 

 1.    Obiektywnie oceń swoje CV i stwórz lepsze

 

CV  to Twój bilet do procesu rekrutacyjnego na stanowisko, które chciałbyś zdobyć. Powinno zatem wskazywać na Twoje największe atuty, prezentować doświadczenie i osiągnięcia lub wyniki. 

 

Ponadto CV musi podkreślać te aspekty, które sprawią, że pracodawca od początku będzie miał przeświadczenie, że doskonale wpisujesz się w wyobrażenie osoby, która będzie z sukcesami realizować zadania opisane w ofercie pracy.

 

Nawet jeśli bardzo Ci zależy na dostaniu TEJ pracy, nie kłam w dokumentach aplikacyjnych. Rekruterzy bardzo szybko zorientują się, że piszesz lub mówisz nieprawdę. Wówczas przestaniesz być wiarygodnym kandydatem, a tym samym  stracisz szansę na zatrudnienie na stanowisku, o które się ubiegasz. 

 

Jeżeli aplikujesz na stanowiska typu pracownik magazynu, pracownik produkcji, poszukaj agencji pośredniczącej w zatrudnianiu, gdyż oferuje ona uproszczoną procedurę aplikowania, w której CV nie jest potrzebne. Wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza.

 

2.    Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

 

Dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zrobić na danym pracodawcy tylko raz. Nie wystarczy zatem schludny wygląd, wyprasowana koszula, czy elegancki żakiet. Warto postarać się bardziej.

 

Sprawdź, co firma do której aplikujesz pokazuje w sieci, jak prezentuje się na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Powinieneś wiedzieć, jakie usługi lub produkty oferuje, kto może być klientem oraz co z Twojej perspektywy jest atutem firmy. Wówczas nie polegniesz na pytaniu „Co Pan/Pani wie na temat tej firmy lub branży?”.

 

Bądź też przygotowany na to, że profesjonalny rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi Cię pod względem osobowościowym, językowym oraz  kompetencyjnym. Można powiedzieć, że porówna to co o sobie napisałeś w CV, z tym jak prezentujesz się w rzeczywistości (i nie mamy tu na myśli wyglądu!).

 

Jeśli korzystasz ze wsparcia agencji pracy, możesz liczyć na bezpłatną pomoc. - Zapewniamy opiekę naszym kandydatom podczas całego procesu rekrutacyjnego – podkreśla Magdalena Radczyc, rektuter LSJ HR Group - Przedstawiamy szczegóły konkretnych ofert, podpowiadamy, jak się przygotować do rozmowy z potencjalnym pracodawcą oraz weryfikujemy znajomość języka obcego. Wszystko po to, aby dana osoba, jak najlepiej mogła wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej u naszego klienta i ostatecznie podjąć nowe zatrudnienie. Jako agencja, współpracujemy z większością firm z regionu, dlatego kandydat zgłaszający się do nas ma możliwość zapoznania się z wieloma ofertami pracy, które wpisują się w jego oczekiwania.

 

3.    Sprawdź, jak prezentujesz się w sieci

 

Na dokumentach aplikacyjnych i rozmowie kwalifikacyjnej prezentujesz się zupełnie inaczej niż w mediach społecznościowych? Zawodowo jesteś profesjonalistą, doskonałym rzemieślnikiem, wykwalifikowanym specjalistą, a w internecie ziomkiem z dzielni, który co weekend niewybrednie imprezuje, a wszystkim chwali się publicznie na swoim profilu na Instagramie lub Facebooku? Możesz mieć problem.

 

Rekruterzy coraz częściej weryfikują i zderzają ze sobą obraz, jaki tworzysz podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej, z tym, jak prezentujesz się w sieci. Jeżeli obrazy są rozbieżne, stajesz się niewiarygodny, co może negatywnie wpłynąć na rezultat  procesu rekrutacyjnego.

 

Jeżeli aplikujesz na stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i określonych umiejętności, warto zainwestować chwilę czasu na stworzenie profilu na portalach typu LinkedIn lub Goldenline. 

 

W swoim opisie podaj informacje o tym, kim jesteś i czym się zajmujesz. Unikaj sformułowań typu: „Jestem bezrobotny”, „Szlachta nie pracuje”, itp. Jeśli rzeczywiście poszukujesz nowej pracy, zastosuj frazy frazę „poszukuję nowych możliwości rozwoju”, „poszukuję nowego pola działania” czy „poszukuję nowych wyzwań”. Określ też branżę lub obszar, w który chcesz podjąć pracę.

 

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż bardzo często poszukując kandydatów na dane stanowisko, rekruter wchodzi na portale społecznościowe i przygląda się osobom, które mogą spełniać oczekiwania pracodawcy. Jeżeli profil zawiera niezbędne informacje, a kandydat rokuje, podejmujemy rozmowę, w której pytamy o chęć przyjrzenia się danej ofercie pracy – mówi Marta Cichecka, ekspert LSJ HR Group.

 

4.    Jeżeli chcesz się rozwijać, pokaż to!


Z punktu widzenia rekrutera ważne jest, aby kandydat chciał się rozwijać, uczyć i aby ta chęć nie pozostawała jedynie na papierze lub wyrażała jedynie w słowach. I co ważne, rozwój ten nie musi wiązać się z życiem zawodowym!

 

Warto zaprezentować siebie, jako osobę, która ma pasje i zainteresowania, w ramach których doszkala się, szuka nowinek, czyta artykuły dostępne online lub blogi. Jeżeli pokażesz, że chętnie rozwijasz się w obszarach, które Cię interesują i masz do tego wewnętrzną motywację, staniesz się wartościowym kandydatem, dla którego w życiu ważne jest coś więcej niż kasa.

 

Jeżeli w swojej dotychczasowej pracy miałeś okazję do poszerzania kwalifikacji, brałeś udział w kursach, szkoleniach – koniecznie to pokaż! Dla rekrutera będzie to sygnał, iż pracodawca inwestując w Ciebie czas i środki, zyska pracownika, który wraz ze wzrostem kompetencji, pozytywnie wpłynie na rozwój firmy. 

 

 5.    Aplikuj na oferty, które Cię interesują… albo zgłoś się do agencji

 

Przy obecnej sytuacji na rynku pracy ofert jest bardzo dużo. Jak zatem wybrać te najbardziej pasujące do Ciebie? Zawęź kryteria wyszukiwania do branży, która Cię interesuje, szczebla, na którym chcesz podjąć pracę lub do lokalizacji.  

 

Jeśli te kryteria nie do końca Ci odpowiadają i masz sprecyzowane oczekiwania, albo wręcz odwrotnie – nie do końca wiesz, w jakiej pracy mógłbyś się odnaleźć, zgłoś się do doradcy z agencji pośrednictwa pracy, który po przeprowadzeniu z Tobą rozmowy, będzie w stanie zaproponować Ci odpowiednią pracę. Weźmie pod uwagę Twoje kompetencje i doświadczenie, ale też cechy osobowości, które predysponują Cię do wykonywania określonego typu pracy.

 

Wertując portale ogłoszeniowe, powinieneś wiedzieć, dokąd zmierzasz zawodowo i  gdzie chcesz być za kilka lat. Jeśli nie potrafisz tego określić, zastanów się, jak wyglądałaby praca idealna dla Ciebie – w ten sposób łatwiej Ci będzie wytyczyć ścieżkę kariery, poczynając od momentu w którym jesteś. 

 

A przede wszystkim nie bój się korzystać ze wsparcia doradców z agencji pracy! Po pierwsze pomoc kandydatom w znalezieniu pracy jest przez nich świadczona bezpłatnie: od chwili aplikowania na dane stanowisko, przez udział w procesie rekrutacyjnym, po  podpisanie umowy z pracodawcą (określa to Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Po drugie, wątpliwości, czy dana agencja pracy działa legalnie, jesteś w stanie łatwo zweryfikować np. po numerze certyfikatu, którym się posługuje. Powinien on widnieć w Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

 

 

 

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie