Lektury

Po urlopie ulepsz siebie!

Wakacje to zazwyczaj czas, kiedy tempo codziennej pracy zwalnia, a my zyskujemy odrobinę oddechu. To też dobry moment, aby spożytkować energię na zupełnie inne kwestie. Jedną z nich może być rozwój osobisty.

Masz poczucie, że pod względem wzmacniania własnych kompetencji dawno nie poczyniłeś postępów? Dopadł cię marazm i zbyt długo utkwiłeś w tej samej pozycji zawodowej? Możliwe, że właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by zadbać o siebie. Sytuacją idealną jest, kiedy masz możliwość skorzystać z urlopu, odpocząć i naładować wewnętrzne baterie, aby po powrocie do pracy z nowymi siłami zająć się kwestiami priorytetowymi.

Twoim pierwszym zadaniem winna być analiza braków i ograniczeń. Poddaj to ocenie, porównaj swoje umiejętności z kompetencjami osób o podobnych stanowiskach, a także odwiedź specjalistyczne strony internetowe w poszukiwaniu możliwości dla siebie. Jedną z podstawowych wartości, która zazwyczaj niezależnie od wszystkiego może być regularnie udoskonalana to poziom znajomości języka obcego. Tutaj drogi są dwie – możesz porozmawiać z pracodawcą o tej potrzebie, szukając w tym możliwości dofinansowania takiego szkolenia lub wziąć koszt lekcji na siebie. Pracodawcy coraz częściej oczekują od pracowników nie tylko dobrej znajomości języka angielskiego, ale także posługiwania się słownictwem technicznym czy biznesowym. Jest to szczególnie istotne w międzynarodowym środowisku, gdzie ta umiejętność mocno zyskuje na znaczeniu. Jeśli możliwości finansowe twojej firmy nie są zbyt wysokie, a ty również nie chcesz wydawać na to dużych kwot, pomyśl o lekcjach udzielanych przez komunikatory internetowe, które zazwyczaj są o wiele tańsze niż inne formy nauki. Korzystaj też z wakacyjnych wyjazdów i staraj się, jak najwięcej rozmawiać. Popełniasz błędy i trudno ci przełamać nieśmiałość? Walka ze słabościami to również element inwestycji w siebie! Z całą też pewnością znajomość innych języków niż angielski wzmocni twoją wartość na rynku pracy – może warto poszukać w sobie determinacji do nauki niemieckiego, norweskiego lub… chińskiego?

Długi staż w tym samym miejscu zatrudnienia sprzyja marazmowi, który odzwierciedla się również w tym, że nie czujemy potrzeby odświeżania i wzbogacania swojego CV. Tak jakbyśmy zapominali, że niezwykle rzadko zdarzają się sytuacje, by związać całe swoje życie z jedną pracą. Dość regularnym scenariuszem jest więc przepracowanie kilku miesięcy, a nawet kilku lat, podczas których wykonujemy te same czynności i realizujemy podobne zadania. Po zakończeniu współpracy wciąż brakuje nam wtedy trwałych elementów rozwoju, które mogłyby być atrakcyjne dla kolejnych, potencjalnych pracodawców. Pracujesz w miejscu, w którym nie ma potrzeby posiadania prawa jazdy? W większości miejsc jest to jednak wymagane, więc zadbaj o tę kwestię, nawet jeśli nie jest to najpilniejsza potrzeba. Z myślą o tym, co może cię czekać w przyszłości.

 

Pełna wersja artykułu dostępna jest na blodu Goldenline: https://blog.goldenline.pl/2019/08/27/po-urlopie-ulepsz-siebie/

 

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie