Lektury

Specjaliści: pracę dzisiaj można dostać właściwie od ręki

Na szczecińskim rynku pracy nie widać spowolnienia gospodarczego. Trudno na ten moment wyrokować, jak będą wyglądały wynagrodzenia w 2020 roku, ale jedno jest pewne - pracownicy w niektórych branżach poszukiwani są jeszcze intensywniej niż rok temu. Z czego to wynika? Jak mówią specjaliści firmy LSJ HR Group, nasze miasto rozwija się coraz dynamiczniej i powstają nowe miejsca pracy, a co za tym idzie – procesów rekrutacyjnych jest coraz więcej. Wzrost wynagrodzeń wynika także z presji rynkowej i zwiększającej się świadomości pracodawców, którzy wiedzą, że o wykwalifikowaną kadrę często trzeba się postarać. Jakie są prognozy dla szczecińskiego rynku pracy na rok 2020?

Wynagrodzenia szybko rosną. Specjaliści LSJ: w niektórych branżach nawet 1000 zł do góry

Więcej zarabiają pracownicy produkcyjni, magazynowi, ale i np. zatrudnieni w branży IT, czy logistycznej. Specjaliści z doświadczeniem mogą liczyć nawet na wynagrodzenie wyższe o 1000 zł niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wynika to z dynamicznie rozwijającego się rynku i faktu, że wykwalifikowanych pracowników nie przybywa:

– W roku 2019 konstruktorzy z dwuletnim doświadczeniem mieli oczekiwania finansowe na poziomie do 5000 zł netto, a z wyższym doświadczeniem do 8000 zł. Teraz te wskaźniki są wyższe o średnio 1000 zł, a w niektórych rekrutacjach nawet więcej – mówi Patrycja Dobosz, Senior Recruitment Specialist LSJ HR Group.

Specjaliści ostrzegają jednak, że nie ma możliwości, by przedsiębiorcy podwyższali wynagrodzenia pracownikom np. co kwartał.

– Firmy debiutujące na rynku mają czasem pokusę, aby proponować pracownikom wyższe, konkurencyjne wynagrodzenia. Takie decyzje pociągają za sobą konsekwencje w postaci zainicjowania u innych przedsiębiorców funkcjonujących na rynku podwyżek dla pracowników. W tym miejscu należy sobie zadać pytanie, ile takich zmian w poziomie wynagrodzeń będzie w stanie przetrwać pracodawca, który nie może jednocześnie w tym samym tempie podnosić cen usług lub produktów – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzająca w firmie LSJ HR Group. Specjaliści zwracają uwagę na rosnącą świadomość przedsiębiorców i większą chęć do rozmów na temat współpracy i wynagrodzeń, zalecają jednak pracownikom działanie z rozsądkiem.

„Minęły już te czasy, gdy płaca minimalna była wyznacznikiem poziomu wynagrodzenia”

Czy łatwo jest wynegocjować podwyżkę u pracodawcy, który czuje się dotykany presją płacową? Specjaliści z firmy LSJ HR Group, którzy prowadzą negocjacje, przyznają, że nie jest to zadanie łatwe, bo w wielu firmach koszty pracownicze na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno wzrosły. Przedsiębiorcy jednak wiedzą, że sukces w rekrutacji w dużej mierze zależy od tego, jakie propozycje złożą swoim potencjalnym pracownikom oraz osobom, które już w firmie pracują, ale np. rozważają zmianę.

– Często Polska jest postrzegana przez zagranicznych inwestorów jako miejsce o niskich kosztach pracy. W trakcie licznych rozmów na temat rekrutacji pracowników uświadamiamy naszym klientom, jak naprawdę wygląda sytuacja. Niestety nawet nieduża z punktu widzenia pracownika podwyżka, jest dla firmy zatrudniającej np. 1000 osób wielkim kosztem. Wynagrodzenia są jednak podnoszone. Widzimy to niemal w każdej branży i nawet wśród tych klientów, którzy wzbraniali się przed podwyżkami przez lata – dodaje Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzająca w firmie LSJ HR Group.

– Najszybciej rosną wynagrodzenia pracowników niskiego szczebla np. magazynierów, pracowników produkcji, czy pracowników budowlanych. Minęły już te czasy, gdy płaca minimalna była wyznacznikiem poziomu wynagrodzenia – dodaje Aleksandra Wypych, specjalista ds. rekrutacji w LSJ HR Group.

Praca jest na wyciągnięcie ręki. W określonych branżach

Standardem na ten moment jest umowa o pracę, a także proponowanie benefitów pracownikom. Specjaliści LSJ HR Group wymieniają, że podstawą są karty sportowe oraz ubezpieczenie zdrowotne i obsługa w prywatnych gabinetach lekarskich. Coraz częściej pracownicy są dowożeni do pracy lub mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu. Pojawiają się także darmowe lub refundowane posiłki czy darmowy dostęp do napojów i owoców.

Firma LSJ HR Group prowadzi rekrutację na bieżąco. Najwięcej jest ofert pracy dla pracowników magazynowych i produkcyjnych. Jak mówi Aleksandra Wypych, tak naprawdę każdy, kto przyjdzie do siedziby firmy i jest zainteresowany zatrudnieniem na tego typu stanowiskach, może od ręki otrzymać pracę i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

– To jest praca od zaraz, bez wymogów doświadczenia i kwalifikacji. Jeżeli ktoś poszukuje takiego zatrudnienia, to jesteśmy do dyspozycji – mówi specjalistka. – Jesteśmy w stanie zapewnić pracę osobie zainteresowanej w ciągu kilku dni – dodaje. Firma LSJ HR Group każdego tygodnia rekrutuje kilkudziesięciu pracowników dla największych firm w województwie zachodniopomorskim.

 

Artykuł został opublikowany na portalu wSzczecinie.pl.

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie