Wydarzenie

Rynek pracy w opinii ekspertów LSJ HR Group

- Zaskakujący – taki był rok 2021 w opinii naszej manager operacyjnej Marii Skowrońskiej. Maria była gościem programu „Gospodarcza debata miesiąca” portalu wSzczecinie.pl oraz Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Podczas spotkania eksperckiego transmitowanego na żywo dyskutowano m.in. o tym, jak pandemia wpływała na gospodarkę w minionym roku. Nie brakowało także  bliskiego nam tematu rynku pracy.

   Poza Marią Skowrońską zaproszenie przyjęli tacy goście jak: Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości czy prof. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego. Gospodarcze podsumowanie roku zostało zdominowane przez trzy tematy: pandemia, inflacja i rynek pracy.

   Sektor e-commerce, transport, produkcja przemysłowa, ICT to gałęzie gospodarki gotowe do zwiększenia zatrudniania jeżeli tylko pojawią się kandydaci gotowi do podjęcia pracy. Z nowym rokiem aż 43% pracodawców planuje wzrost zatrudnienia. Jak mówiła nasza menadżer operacyjna Maria Skowrońska sytuacja na rynku pracy to obecnie zdecydowanie rynek pracownika, który z początkiem nowego roku może okazać się bardzo dynamiczny.

  - Ten mijający 2021 był przede wszystkim czasem zaskakującym. Jeszcze rok temu wielu ekspertów prognozowało powrót do rynku pracodawcy. Przez moment mieliśmy pewne wyhamowanie na rynku zasobów ludzkich. Firmy z jednej strony nie zwalniały, z drugiej też nie otwierały nowych rekrutacji. To chwilowe spowolnienie z pierwszego okresu pandemii, uderzyło w rynek pracy ze zdwojoną siłą szczególnie w połowie 2021 roku.  Okres pandemii wyzwolił w pracownikach naturalną chęć zmiany miejsca pracy. Zmienił priorytety. Nie tylko wynagrodzenie zaczęło mieć znaczenie. Pracownicy w coraz większym stopniu zaczęli zwracać uwagę na komfort pracy. Wszystkie te czynniki spowodowały, że dzisiaj pracownicy chętniej podejmują decyzję o zmianie pracodawcy – mówiła Maria.

Dla pracodawców jest to wymagający czas, można też podejść do niego z nieco większym optymizmem traktując ten czas jako szansę na pozyskanie dobrych pracowników, którzy pojawią się na rynku.

   – „Wielka rezygnacja” to zjawisko, które dociera powoli do Polski. Mamy jego pierwsze symptomy. Pojawiło się w pierwszej kolejności w USA, gdzie pracownicy masowo rezygnują z pracodawcy. W Stanach Zjednoczonych, Australii jest to już codzienność, trend wzrostowy widać również w Europie. Na szczęście w naszej cześć Świata nie jest to zjawisko aż tak dynamiczne – dodała nasza specjalistka.

   Całą debatę „Gospodarcze podsumowanie roku” można oglądać w kanałach społecznościowych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz na portalu wSzczecinie.pl.

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie