Lektury

Rekordowo niskie bezrobocie w regionie

Tak niskiego bezrobocia na Pomorzu Zachodnim jeszcze nie było. Czy to dobrze dla regionalnego rynku pracy?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Eksperci LSJ HR Group nie mają wątpliwości, że niskie bezrobocie to dowód na dobrą kondycję gospodarki. Nie da się jednak ukryć, że im mniej pracowników do dyspozycji, tym trudniej pozyskiwać inwestorów oraz dobre kadry dla pracodawców, którzy planują rozbudowywanie swoich firm. - Zachodniopomorscy przedsiębiorcy pokazują, że posiadają zdrowe podstawy działania i nie pozwalają sobie na to, by niepewność targała ich codziennymi decyzjami odnośnie inwestycji czy zatrudniania pracowników – mówi Katarzyna Opiekulska, ekspert rynku pracy i dyrektor zarządzająca LSJ HR Group.

Nigdy w historii województwa nie było jeszcze tak niewielu bezrobotnych. To powód do zadowolenia, bo pokazuje, że przedsiębiorcy świetnie poradzili sobie z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19, inflacją, kosztami pracowniczymi czy w końcu wojną w Ukrainie, która również poważnie odbija się na całym rynku pracy.

Z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wynika, że bezrobocie w czerwcu 2022 było na najniższym w historii poziomie. To w dużej mierze efekt pracy sezonowej, która zawsze w drugim kwartale roku angażuje spore grono bezrobotnych. Nie mniej, należy docenić dobrą kondycję całej zachodniopomorskiej gospodarki.

  • W czerwcu w regionie zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych. To najmniej od reformy administracyjnej w 1999 roku.
  • To pierwszy miesiąc od 23 lat, gdy liczba bezrobotnych w regionie spadła poniżej 40 tysięcy
  • Stopa bezrobocia w regionie to obecnie 6,4%, dla porównania w czerwcu 2021 statystyka była mniej korzystna. Stopa bezrobocia zbliżała się do 8%
  • Spośród 500 biorących udział w badaniu pracodawców z regionu , 15% przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 10% zamierza redukować etaty, a 65% nie planuje zmian w najbliższym kwartale.

- Oczywiście sytuacja, gdy region szczyci się rekordowo niskim bezrobociem to dowód na siłę gospodarki. Szczególnie jeżeli mówimy o sytuacji takiej, że od dwóch lat trwa pandemia, a od blisko roku mierzymy się z rekordową inflacją. Mam wrażenie, że pandemia nauczyła naszych przedsiębiorców „uciekania do przodu” – nie czekają na rozwój wydarzeń tylko planują, rozwijają, zatrudniają, szukają nowych rynków i.. rozwijają się dalej. To naprawdę pozytywne i myślę, że statystyki Wojewódzkiego Urzędu Pracy są pozytywną wiadomością – komentuje Katarzyna Opiekulska, ekspert rynku pracy i dyrektor zarządzająca LSJ HR Group.

Czy niskie bezrobocie zawsze jest dobrym współczynnikiem gospodarczym? Z punktu widzenia rekruterów – im więcej pracowników na rynku pracy gotowych do podjęcia zatrudnienia, tym lepiej.

-  Obecnie widzimy sytuację odwrotną. Wciąż mamy rynek pracownika, a pozyskanie nowych zasobów jest często dużym wyzwaniem dla organizacji zarówno pod kątem finansowym jak i czasowym. To może być hamulec przyciągania nowych inwestorów i pracodawców do regionu. Przedsiębiorcy dokonując wyboru lokalizacji dla nowych inwestycji oceniają nie tylko dostępność geograficzną czy koszty prowadzenia firmy, ale również biorą pod uwagę potencjał lokalnego rynku pracy. Im większa liczba np. studentów czy wolnych rąk do pracy, tym teren atrakcyjniejszy inwestycyjnie – mówi Katarzyna Opiekulska.

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie