Lektury

Młodzi kontra doświadczeni: Czy Silversi pokonają korporacyjny kult młodości?

Niektórzy twierdzą, że to właśnie oni mogą być odpowiedzią na rosnące problemy kadrowe w wielu branżach. Dotychczas rynek pracy sięgał po emerytów i starszych pracowników z desperacji lub w mało wymagających zawodach, gdzie osoby starsze mogły sobie dorobić do emerytury. Ostatnie tendencje pokazują jednak, że wiedza, doświadczenie i unikalne kompetencje posiadane przez osoby 50+ są coraz bardziej efektywnie wykorzystywane przez pracodawców. 

Plusy: doświadczenie, zaangażowanie, odpowiedzialność, utożsamianie z wartościami firmy.

Potencjał osób powyżej 50 roku życia jest absolutnie i niezaprzeczalnie bezdyskusyjny – to kwestia doświadczenia, umiejętności zdobytych podczas lat pracy, ale i zaangażowania oraz lojalności. Starsi pracownicy mają to, czego młodemu pokoleniu często brakuje – chęć do realnego utożsamiania się z firmą w której pracują. Młody pracownik nie wiąże się z pracodawcą „na całe życie”, a pracownik doświadczony odwrotnie – poszukuje dla siebie przestrzeni stabilnej, w której będzie mógł z satysfakcją rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy.

Minusy: dłuższa aklimatyzacja, mniejsza dynamika procesowa, mniejsza sprawność technologiczna

Pracodawca decydujący się na zatrudnienie silversa również musi zdawać sobie sprawę z tego, że onboarding i wdrażanie takiego pracownika do nowych obowiązków może zająć więcej czasu. To kwestia nie tyle „wolniejszego” rozumienia komunikatów, co przyzwyczajeń z poprzednich miejsc pracy, których człowiek doświadczony ma znacznie więcej niż młody pracownik.

Nie bez znaczenia są także czynniki związane z technologizacją. Informatyzacja, praca zdalna, umiejętność rejestrowania online pewnych procesów są już obecnie niemal w każdym sektorze gospodarki. Nowoczesne technologie bardzo często zniechęcają seniorów do podejmowania pracy i stanowią poważną barierę komunikacyjną, bo wielu pracodawców uważa, że nowy pracownik po prostu nie nadąży za tempem pracy. Inne obawy związane są z tym, jak ktoś doświadczony odnajdzie się w „młodym i dynamicznym zespole”. Pracodawcy obawiają się także zbyt wygórowanych oczekiwań finansowych, niedyspozycyjności wynikającej z sytuacji zdrowotnej silversa czy braku chęci do nauki, co w przypadku nowoczesnych firm jest istotnym czynnikiem współdziałania.

Czy rynek pracy jest gotowy na zasilanie szeregu Silversami?

Czy pracodawcy są gotowi do wykorzystywania potencjału silversów? Deklaratywnie owszem. W praktyce jednak w czasie rozmów rekrutacyjnych to zwykle bardziej przebojowi, młodsi kandydaci mają większe szanse na powodzenie. Wynika to z utartego stereotypu, że jak młody to i dynamiczny, i można go bardziej „ukształtować” pod oczekiwania pracodawcy. Czasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

W jakich sektorach silversi sprawdzają się najlepiej? Doświadczenia LSJ HR Group pokazują, że w ostatnim czasie wiele osób powyżej „pięćdziesiątki” wspiera działy kadrowe i księgowe – tutaj doświadczenie i twarde umiejętności ewidentnie są w cenie. Również przedstawiciele zawodów medycznych, osoby szukające pracy w budownictwie i przemyśle czy gastronomii mogą dostać pracę bez konieczności weryfikacji metryki.

Jak na silversów zapatruje się biznes? 
Tutaj sprawy mają się dwojako - z jednej strony obserwujemy trend (szczególnie widoczny w serwisach społecznościowych), w których biznes bardzo pozytywnie wypowiada się w temacie zatrudniania silversów, bądź niezrozumienia obaw tej grupy zawodowej o zmianę pracy. Wedle przedstawicieli biznesu nie ma powodu, by się obawiać, bo rynek jest otwarty na dojrzałych pracowników. Niestety w naszej opinii jest to nadal jedynie chęć wyrażana online, a do samego zatrudnienia silversa jeszcze daleko. Zdecydowanie istotnym aspektem jest zmiana sposobu postrzegania kandydatów przez pryzmat wieku, przekierowanie zainteresowania na jego możliwości, ambicje i chęć do pracy, co oceniamy bardzo pozytywnie. 

Liczymy jednak na więcej i będziemy zachęcać przedstawicieli biznesu, jak też samych kandydatów, do otwartego spojrzenia na ścieżkę kariery w dojrzałym wieku. Czy zatem warto zatrudniać silversa? Tak! Rynek pracy potrzebuje ludzi zaangażowanych i gotowych do działania. Tutaj funkcjonujemy według zasady „wszystkie ręce na pokład”. Musimy być jednak czujni, empatyczni i wyrozumiali.

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie