Lektury

(NIE)UKRAIŃSKI RYNEK PRACY

Polska nie jest już docelowym wyborem dla uchodźców z Ukrainy. Dużo atrakcyjniejsze wydają się być teraz Niemcy, Kanada czy Stany Zjednoczone. Ponadto, 62% obywateli Ukrainy zamierza wrócić do ojczyzny, a 24% szukało zatrudnienia w innych krajach niż Polska na przełomie minionych 12 miesięcy (Raport EWL Group „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”).
Co spowodowało tę sytuację i jak będzie wyglądał migracyjny rynek pracy w przyszłości?

STATYSTYKI MÓWIĄ, ŻE…

Najnowsze dane Straży Granicznej mówią o tym, że od początku wojny polsko-ukraińską granicę w kierunku zachodnim przekroczyło prawie 15,5 miliona obywateli Ukrainy, a na powrót zdecydowało się ponad 13,7 mln. Początkowo najwięcej uchodźców jako docelowy kraj wybierało Niemcy (28%), Polskę (24%) i Czechy (9%). Obecnie na tym polu zachodzą dość znaczące zmiany. Liczba ukraińskich beneficjentów ochrony czasowej wzrosła w Niemczech (+2%), Czechach (+2,7%), Irlandii (+3,7%) oraz całej Unii Europejskiej (+1,1%). W Polsce - znacząco zmalała (-1,4%). Najwięcej uchodźców myśli o pracy w Wielkiej Brytanii (30%) i Stanach Zjednoczonych (22%).

NIESPODZIEWANE PROBLEMY

Początkowo Polska w sposób naturalny znalazła się na podium miejsc do ucieczki przed wojną. Bliskość geograficzna, podobny język i kultura, obecność znajomych i rodziny, ułatwienia dla uchodźców – wszystkie te czynniki sprawiły, że coraz więcej Ukraińców decydowało się na przyjazd do naszego kraju. Rzeczywistość okazała się być jednak odmienna od oczekiwań. Wschodni sąsiedzi musieli zmierzyć się z niewystarczającymi środkami do życia, trudnościami w znalezieniu zatrudnienia, pracą poniżej kompetencji lub niezgodną z ich kwalifikacjami. Pozornie podobny język także stał się przeszkodą – wielu liderów zaczęło dbać o jednolitą komunikację, która stanowi ważny element spójnej kultury organizacyjnej.

POLSKA NIE DA RADY BEZ IMIGRANTÓW

Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń: polski rynek pracy nie poradzi sobie bez wsparcia imigrantów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ubyło ponad 2 miliony Polaków w wieku produkcyjnym i patrząc na przewidywania demograficzne – sytuacja ta nie ulegnie poprawie. Aby zachować wypłacalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tempo rozwoju polskiej gospodarki, w najbliższych latach zatrudniać musimy od 200 do 400 tysięcy imigrantów rocznie. Jak temu zaradzić?

KIERUNEK: DALEJ NA WSCHÓD

Od kilku lat na rynku pracy można zaobserwować wzmożony napływ pracowników z krajów azjatyckich. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że w 2021 roku zostało dla nich wydanych prawie 115 tysięcy zezwoleń na pracę, co stanowi wzrost wysokości 80% w porównaniu z rokiem poprzednim i 67% patrząc na czasy przedpandemiczne. Najwięcej zezwoleń wydano obywatelom Indii, Uzbekistanu i Filipin.  W dalszej części zestawienia znaleźli się także Nepalczycy i Gruzini.  W województwie zachodniopomorskim pojawiły się także nowe grupy pracowników z Azerbejdżanu, Indonezji, Korei Południowej, Sri Lanki i Tadżykistanu. Wszystkie dane i przewidywania ekspertów wskazują, że trend ten nadal będzie się rozwijał. Pozostaje pytanie, o co w tej sytuacji powinni zadbać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy?

PODSTAWĄ JEST LEGALIZACJA

Wszyscy nowi imigranci zarobkowi z krajów azjatyckich będą musieli przejść przez procedurę legalizacyjną, która nie była dotąd znana większości pracodawców. LSJ HR Group świadczy kompleksowe usługi legalizacyjne, zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Oferujemy pomoc w uzyskiwaniu pozwoleń, dokumentów i wspieramy podczas całej procedury, a nasze ponad 20-letnie doświadczenie sprawia, że jesteśmy, po prostu, skuteczni.

Wszelkie szczegóły dotyczące Legalizacji B2B uzyskać można u Menadżerki Działu Kadr, Płac i Legalizacji - Andżeliki Grzeszczyk-Gruszyckiej, natomiast zainteresowanych legalizacją indywidualną zapraszamy do Kateryny Havryliuk i Tetiany Nawrotek. 

 

Dla Firm:
Andżelika Grzeszczyk-Gruszycka
e-mail: agrzeszczyk@lsj.pl 
tel. +48 789 271 123

Dla Osób indywidualnych: 
Kateryna Havryliuk
Starszy specjalista ds. administracji i obsługi klienta
tel. +48 505 477 152
mail: khavryliuk@lsj.pl

Tetiana Nawrotek
Specjalista ds. kadr i legalizacji
tel. +48 789 279 737
mail: thoiko@lsj.pl

 

 

Źródła: EWL, PAP, forsal.pl, Eurostat, Straż Graniczna, Europolis, PARP, Rzeczpospolita, migracje.gov.pl,

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie