Lektury

Zawód: Inżynier - królowie życia, czy przyszli bezrobotni?

Inżynierowie od dekad uchodzili za tych, którzy z pracą problemów nie posiadają. Wszystkie inżynierskie specjalizacje charakteryzowały się nie tylko ogromem technicznej wiedzy do nabycia i unikalnymi kompetencjami, ale także łatwością w znalezieniu zatrudnienia, wysokimi wynagrodzeniami i stabilnością.

(CZY) IDĄ ZMIANY

Od dłuższego czasu szeroko mówi się jednak, że „złota era inżyniera” przeminęła. Specjaliści rynku pracy twierdzą, że inżynierskich ofert pracy jest (i będzie) coraz mniej, przyszłością są kompetencje miękkie i przywódcze, a sztuczna inteligencja wyręczy i ten rodzaj umiejętności. Jaka jest rzeczywistość w naszym regionie?

Przedsiębiorcy nadal z chęcią zatrudniają wiele osób na stanowiska inżynierskie. – Nie widać ani ogromnego wzrostu, ani dramatycznego spadku. Najbardziej poszukiwani są inżynierowie z doświadczeniem i absolwenci kierunków takich, jak: robotyka, automatyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, elektrotechnika. Jest to sektor, gdzie można zarabiać duże pieniądze, dynamicznie się rozwijać i zaplanować szybką ścieżkę awansu. Drugim największym wyzwaniem rekrutera jest namówienie inżyniera na zmianę pracy. Pierwszym – znalezienie kandydata spełniającego wymogi danego stanowiska. – mówi Marta Cichecka, Lider Działu Rekrutacji w LSJ HR Group. – O dobrych pracowników, pracodawcy dbają i walczą. – dodaje ekspertka.

JEST POPYT, NIE MA PODAŻY

„Automatyzacja procesów, optymalizacja procesów technicznych, zarządzanie i inżynieria produkcji, koordynacja pracy fabryki…” – przeglądając dostępne oferty pracy, można zauważyć, że te inżynierskie nadal są bardzo popularne na Pomorzu Zachodnim. Dlaczego akurat tutaj? Odpowiedź jest prosta - im więcej inwestycji, tym więcej miejsc pracy.

- Dużo mówi się o tym, że nie ma już złotej ery dla inżynierów w kwestii znalezienia dobrej pracy, ale nijak się to przekłada na nasz lokalny rynek pracy. Mamy bardzo dużo firm produkcyjnych i kolejne się budują. W LSJ posiadamy oferty, z atrakcyjnymi stawkami. Brakuje jedynie odpowiednich kandydatów. Warto podkreślić, że realia się zmieniają i potrzebni są przede wszystkim inżynierowie, będący na bieżąco z postępem technologicznym i obowiązującymi systemami oraz płynnie znający języki obce (przede wszystkim język angielski) – mówi Patrycja Dobosz, Starsza Specjalistka ds. Rekrutacji w LSJ HR Group.

INŻYNIERIA PRZYWÓDZTWA I SPRZEDAŻY

- Warto ich zachęcić do rozwoju kompetencji miękkich i managementowych, takich jak: leadership, empatia, podejście projektowe LEAN – dodaje. Inżynier z takimi umiejętnościami i zdolnościami sprzedażowymi może liczyć na najlepsze oferty. Poszerzanie tych kompetencji jest też idealnym narzędziem do zdobycia wymarzonego awansu na funkcję liderską. Nie od dziś wiadomo, że dobry menedżer oprócz projektowej wiedzy merytorycznej, musi posiadać zdolności przywódcze i umiejętności miękkie.

Reasumując:

  1. Praca dla inżynierów na Pomorzu Zachodnim jest!
  2. Zarobki, nawet początkujących inżynierów, daleko odbiegają od wynagrodzenia minimalnego.
  3. Rekruterzy poszukują i zapraszają ZDECYDOWANYCH kandydatów do zapoznania się z bieżącymi ofertami pracy: https://bit.ly/lsj_inzynier_it
  4. Duża ilość inżynierskich ofert pracy wynika z faktu, że na terenie regionu prowadzonych jest coraz więcej inwestycji przemysłowych i logistycznych.
  5. Preferowane kierunki studiów to: robotyka, automatyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, elektrotechnika.
  6. Najlepsze oferty czekają na inżynierów, którzy posiadają także umiejętności miękkie i przywódcze.

 

Na pomoc inżynierom przychodzi LSJ HR Group. Posiadamy zarówno długą listę szkoleń managementowych, jak i bogatą bazę ofert pracy.
Zapraszamy do kontaktu!

 

Rekrutacja:

Marta Cichecka
Lider Działu Rekrutacji
tel. +48 513 443 273
mail: mcichecka@lsj.pl

 

Szkolenia:

Joanna Siemiątkowska
Project Manager
tel. +48 510 034 350
mail: jsiemiatkowska@lsj.pl

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie