Lektury

Gdzie ukryć AI w HR? - 5 sposobów na ułatwienie życia (sobie, pracownikom i kandydatom)

W dynamicznym świecie biznesu, rekrutacja odpowiednich kandydatów staje się niezwykle ważnym elementem sukcesu organizacji. Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem sztucznej inteligencji, coraz więcej przedsiębiorstw skłania się ku zastosowaniu technologicznych innowacji przede wszystkim w rekrutacji, ale nie tylko. AI pozwala przyspieszyć pewne procesy oraz wprowadza nowe możliwości selekcji i analizy kandydatów, otwierając drogę dla bardziej precyzyjnych i trafnych decyzji personalnych. Może pomóc także w budowaniu wizerunku firmy, co przekłada się między innymi na jakość kandydatów i sukcesy headhunting’owe. Poniżej znajduje się 5 przykładów praktycznego zastosowania AI w HR i informacja o tym, jak my robimy to w LSJ.

SOURCING – Czas skupić się na innych rzeczach

Sourcing przez dużą część środowiska HR-owego postrzegany jest jako praca żmudna i bardzo czasochłonna. Nie musi taka być! Dzięki AI zautomatyzować można chociażby przeszukiwanie baz danych, tzw. „screening” CV (po podaniu odpowiednich kryteriów), czy śledzenie aktywności kandydatów w mediach społecznościowych. Sztuczna inteligencja może także zarekomendować konkretne osoby, co więcej – prawdopodobnie zrobi to w sposób bardziej obiektywny.

CANDIDATE EXPERIENCE - Sytuacja win-win

Tutaj funkcjonalność AI jest dość popularna, ale nadal często niedoceniana i zapominana. Mowa o wiadomościach zwrotnych, czy popularnych feedback’ach. Ten z Was, kto zawsze pamięta o wysłaniu  feedback’u (i zawsze mu się chce), niech pierwszy rzuci kamień. Nawet jeśli nie zapominacie o tym kontakcie zwrotnym, świadomie staracie się dbać o candidate experience i szeroki wizerunek firmy pod kątem employer brandingowym – zdarzają się dni, gdy „mózg nie mózguje”. I jest to całkowicie w porządku. Właśnie w takich chwilach warto skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji – wystarczy, że podacie jej kilka słów kluczowych, ona za Was napisze konkretny feedback, a kandydat nie pozostanie bez odpowiedzi. Sytuacja win-win.

MARKA OSOBISTA REKRUTERA – Wyróżnij się bez wysiłku

Opcja dla leniwych i tych, którym brakuje weny (lub czasu). Siła marki osobistej jest ogromna. Dobrze zbudowana społeczność i zasięgi na portalu LinkedIn potrafią sprawić, że kandydaci – dosłownie – sami przychodzą. Tylko te posty… Nie każdy jest urodzonym humanistą, nie wszyscy muszą umieć w gramatykę, stylistykę i te inne, dziwne twory języka polskiego. Naprawdę, mało kto potrafi opowiedzieć historię tak, żeby zainteresowała ona odbiorcę na więcej niż 15 sekund. Nie powiemy Wam, kto tak potrafi, ale sami możecie wysnuć z tekstu powyżej, kto (lub co) na pewno podejmie to wyzwanie.

HEADHUNTING - Jak uzyskać odpowiedzi na LinkedIn?

Nie od dziś wiadomo, że wiadomości do potencjalnych kandydatów, by działać – muszą się wyróżniać i być potencjalnie interesujące. Powinny być spersonalizowane, posiadać kontekst i tzw. „call to action”. Założymy się jednak, że podobnie jak przy feedbackach, piszecie takich wiadomości X dziennie i na pewno nie raz westchnęliście pod nosem „ILE MOŻNA..?”. Można dużo i długo, ale już nie trzeba. Spróbujcie wpisać w AI najważniejsze informacje i poprosić ją o treść. Nie gwarantujemy, że każdorazowo będzie to produkt idealny, ale z pewnością jakkolwiek pomoże.

CHATBOT – U nas działa!

Innym działaniem, które można wdrożyć korzystając z pomocy sztucznej inteligencji, jest chatbot. W LSJ posiadamy nawet dwa! Jeden skierowany jest do naszych pracowników tymczasowych, a drugi – do kandydatów/klientów legalizacyjnych. Pomimo innych grup docelowych, wiele mają ze sobą wspólnego. Oba te rozwiązania są ogromną bazą wiedzy, oszczędzają czas pracowników, a zainteresowani mogą korzystać z nich 24/7. Różnią się tym, że chatbot pracowniczy służy głównie do pomocy w sprawach kadrowo-płacowych, chatbot rekrutacyjny natomiast:

  1. umawia kandydatów na spotkania/rozmowy (jest połączony z kalendarzem),
  2. pokazuje dopasowane oferty pracy lub wszystkie obecnie dostępne (w zależności od potrzeb),
  3. pozwala dołączyć do naszej bazy kandydatów.

Nowością w nim jest ścieżka legalizacyjna, która posiada listę wszystkich naszych usług legalizacyjnych i pozwala klientowi umówić się na spotkanie z konsultantem.

Ponadto, wszystkie chatboty dostępne są w języku rosyjskim, ukraińskim, a niedługo także w polskim. Zainteresowane osoby mają też dostęp do najczęściej zadawanych pytań i mogą korzystać z chat’u poprzez stronę www oraz w preferowanych przez siebie komunikatorach. Podsumowując - u nas działa!

Inteligencja, ale jednak SZTUCZNA

Korzystanie z wymienionych wyżej dóbr AI w czasach problemów takich, jak pracoholizm i przebodźcowanie jest więcej niż wskazane, ale nie można zapomnieć o kilku kwestiach:

  1. AI to tylko (i aż) narzędzie! Nie zastąpi w 100% naszej pracy, ale chętnie ją wspomoże.
  2. Czynnik ludzki. Sztuczna inteligencja udoskonalana jest każdego dnia, ale nadal popełnia błędy i treści przez nią przygotowane potrafią wyglądać, po prostu, sztucznie.
  3. Ograniczone zaufanie. Ważnym jest, aby nie ufać AI w 100% i zawsze spojrzeć na to, co dla nas przygotuje.

Pamiętając o powyższym, z pewnością już za pierwszym razem zobaczycie, że AI może stanowić nieocenioną pomoc. Miłego chatowania!

Nasz newsletter tworzymy
z myślą o Tobie