
Jak napisać dobre CV?
Tworzenie tego dokumentu wielu osobom spędza sen z powiek – zupełnie niepotrzebnie! Wystarczy kilka zasad, a CV nie będzie stanowiło już dla Ciebie żadnego problemu.
Co powinno znaleźć się w CV?
- Imię i nazwisko
- Dane kontaktowe
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności twarde i miękkie
- Poziom znajomości języków obcych
- Informacje o wykształceniu
- Klauzula RODO
Elementy nieobowiązkowe
- Zainteresowania*
- Osiągnięcia/Sukcesy*
- Zdjęcie*
- Kilka słów o sobie*
Najczęstsze błędy w CV
Nieprawidłowy numer telefonu/adres e-mail
Przed zapisaniem CV warto kilkukrotnie sprawdzić poprawność danych, przede wszystkim tych kontaktowych. Jeśli zostaną przesłane z błędami – rekruter nie będzie w stanie się z Tobą skontaktować.
Zbyt dużo informacji
Osoby rekrutujące spędzają nad jednym dokumentem maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Komponując CV należy skupić się na zawarciu najważniejszych informacji (powyżej), a takie jak np. stan cywilny – zwyczajnie nie są potrzebne i wprowadzają chaos.
Nieprawidłowa chronologia
W CV panuje zasada odwróconej chronologii. Na samej górze powinny znaleźć się najnowsze doświadczenia zawodowe i osiągnięcia edukacyjne.
Brak klauzuli RODO
Bez zawarcia zgody na przetwarzanie danych osobowych, rekruter nie może zapoznać się z Twoim CV. Jest to absolutny must-have!
Nieprawidłowy format pliku
CV najlepiej zapisać w formacie PDF. Dzięki temu można uniknąć nieplanowanych przemieszczeń elementów graficznych i tekstowych.
3 rady od LSJ
Mamy specjalistyczną wiedzę i chętnie się nią dzielimy!
- Wyróżnij się – przed napisaniem CV dobrze jest zastanowić się, co jest Twoją mocną stroną i wyróżnić to w tekście. Zadbaj o swoje „czerwone korale” – coś, przez co osoba rekrutująca Cię zapamięta.
- „Literówki” nie są wskazane – sprawdź dokument kilkukrotnie, a jeżeli nadal nie masz pewności – poproś kogoś znajomego o ponowne sprawdzenie. Błędy w tekście mogą zostać odebrane jako brak dbałości o jakość – także w późniejszej pracy.
- Zadbaj o estetykę – do robienia CV nie polecamy programów typu Word. Dobrze jest skorzystać z kreatorów CV (dostępnych w internecie), ale jeszcze lepiej – stworzyć je w programie takim jak np. Canva. Jest tam wiele szablonów, które można dowolnie personalizować.