Lektury
Uśmiechnięta kobieta na spotkaniu w pracy

HR - Partner biznesowy na wyciągnięcie ręki

Rynek pracy przed każdym i każdą z nas stawia teraz niemałe wyzwania. Od lat zapowiadano jego transformację na korzyść pracodawców - tymczasem znalezienie pracownika nadal jest niezwykle trudne, a utrzymanie go w organizacji to prawdziwy rocket science. Właściciele firm stale zastanawiają się nad tym stanem rzeczy, ale często ich prace nad rotacją, absencją i innymi wskaźnikami kończą się na, skierowanym w stronę HR-u, pytaniu: "Dlaczego tak jest?". Uzyskane odpowiedzi rzadko kiedy są zadowalające, bo zespoły HR nadal niewiele badają i mierzą. Nie, nie dlatego, że im się nie chce. Zazwyczaj nie mają do tego odpowiednich narzędzi i kompetencji, a pracodawcy nie są skłonni do inwestowania w ich rozwój. Czy powinno się to zmienić? Przygotowaliśmy dla Was 5 powodów, dlaczego warto zainwestować w HR. 

 

  1. Realne wsparcie biznesowe - stawianie na rozwój kompetencji analitycznych HR-u sprawia, że specjaliści od zasobów ludzkich stają się realnymi partnerami biznesowymi. Potrafią wnikliwie obserwować rynek i konkurencję, przeprowadzać badania oraz mierzyć (i analizować!) wskaźniki. Ich praca powoli przestaje polegać na odpowiadaniu na polecenia pracodawcy, a zaczyna opierać się na diagnozowaniu szans, zagrożeń i przygotowywaniu konkretnych rozwiązań dla organizacji. Mówiąc krótko: praca przechodzi we współpracę, a wartość płynąca z tej transformacji jest dla biznesu bezcenna.
  2. Wzrost konkurencyjności - czy aspekt ten nie stał się właśnie oczywistą oczywistością? Firmy, które potrafią obserwować, mierzyć i przewidywać są liderami na rynku. Co więcej, wnikliwość HRBP pozwala często na diagnozowanie nowych szans i pól działania dla całego przedsiębiorstwa. A jak wiadomo, inicjatywa i elastyczność to drzwi do rozwoju. 
  3. Wyższa retencja pracowników - szacunki Work Institute mówią, że pracodawcy mogliby zapobiec aż 78% dobrowolnych odejść pracowników. A co jest jedną z ich głównych przyczyn? Brak możliwości rozwoju! W tej sytuacji nie sposób nie wspomnieć o kosztach rotacji, które wynoszą pomiędzy 33%, a 200% wynagrodzenia odchodzącego pracownika.
  4. Poprawa wizerunku - employer branding przestał być  "wymysłem" dużych korporacji. Marketing rekrutacyjny i budowanie marki pracodawcy to nieodłączne elementy towarzyszące rekrutacji i retencji najlepszych pracowników. Inwestycja w rozwój członków zespołu działa tutaj dwutorowo - wewnętrznie i zewnętrznie. Pracownicy, którzy otrzymują od firmy możliwość rozszerzania swoich kwalifikacji - nieprędko będą chcieli z niej odejść. Dla potencjalnych kandydatów natomiast element ten może stanowić kartą przetargową do złożenia CV, czy przyjęcia oferty. Mówi się, że HR stanowi serce organizacji - warto zadbać zatem, żeby w zespole tym znaleźli się najlepsi specjaliści. A o takich trzeba zawalczyć. 
  5. Lepsze wyniki - prawidłowo zdiagnozowane cele rozwojowe powinny być zgodne zarówno z potrzebami pracowników, jak i z celami strategicznymi firmy. Jeśli cały proces zostanie zaprojektowany w ten sposób - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że polepszeniu ulegnie nie tylko jakość i czas pracy, ale także wyniki finansowe przedsiębiorstwa. 

Jak więc inwestować w HR, żeby realnie na tym zyskać?

Oczywiście należy zacząć od plan... Nie tym razem! Badanie potrzeb to kluczowy element udanego procesu i to ewentualnie od jego zaplanowania można rozpocząć działanie. Należy zbadać wspomniane powyżej: a) potrzeby pracowników; b) potrzeby organizacji; c) oba elementy zestawić z celami strategicznymi firmy; d) zaplanować procesy rozwojowe. 
 

Do narzędzi rozwojowych dla pracowników HR należą:

  • Kursy i szkolenia - zarówno te jednostkowe (dotyczące konkretnej kompetencji, np. leadership, asertywność, komunikacja), jak i kompleksowe - pozwalające wynieść różne obszary kompetencyjne na zupełnie inny poziom. Dobrym przykładem kompleksowego kursu jest HRBP na nowe czasy - 7-tygodniowe szkolenie LSJ, które zostało zaprojektowane we współpracy z najlepszymi praktykami z regionu. Opiera się ono na 8 modułach i porusza zagadnienia związane m.in. z: projektowaniem procesów i strategii, mierzeniem HR-owych wskaźników, pozyskiwaniem i utrzymywaniem talentów oraz znajomością prawa pracy. Więcej informacji ➡ https://lsj.pl/hrbp-na-nowe-czasy 
     
  • Mentoring i coaching - programy mentorskie i sesje coachingowe pozwalają na jednoczesne zdobywanie doświadczenia oraz korzystanie z wskazówek doświadczonych profesjonalistów. To cenne źródło wsparcia i przyspieszenie rozwoju kariery.
     
  • Udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych - aktywne uczestnictwo w konferencjach HR, seminariach i innych wydarzeniach branżowych pozwala na zdobywanie wiedzy, budowanie sieci kontaktów oraz śledzenie najnowszych trendów w dziedzinie zasobów ludzkich.
     
  • Programy rozwojowe dla zespołów HR - organizowanie specjalnych programów rozwojowych dla zespołów HR, takich jak warsztaty, sesje team-buildingowe czy projekty specjalne, może sprzyjać budowaniu efektywnych relacji w zespole.
     
  • Dostęp do platform online i baz wiedzy - zapewnienie dostępu do specjalistycznych platform online, takich jak Harvard Business Review czy MIT Sloan Management Review, dostarcza HR-owcom aktualnych informacji i analiz branżowych.

 

Inwestowanie w HR to kluczowy krok w budowaniu silnej i efektywnej organizacji. Narzędzi do przeprowadzenia takich procesów jest mnóstwo - ważne jednak, aby dopasować je do potrzeb pracowników i celów strategicznych firmy. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do zastanowienia się nad aktualnym stanem swoich inwestycji w HR i zweryfikowaniu go względem powyższego artykułu. Wszystkim, którzy dopiero przymierzają się do projektowania i wdrażania programów rozwojowych dla pracowników HR - życzymy udanego ich przeprowadzenia. Niech to nie będzie tylko strategia, a dowód na to, że każdy pracownik jest istotnym elementem funkcjonowania całej organizacji. 

Inwestycja w HR = Inwestycja w sukces biznesu! 

Chcesz zainwestować w swój zespół HR?

Skontaktuj się z Asią
Joanna Siemiątkowska - Project Manager

Joanna Siemiątkowska

Project Manager

Artykuły powiązane

Lektury

AI w HR - 5 sposobów na ułatwienie życia

W dynamicznym świecie biznesu, rekrutacja odpowiednich kandydatów staje się niezwykle ważnym elementem sukcesu organizacji. Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem sztucznej inteligencji, coraz więcej przedsiębiorstw skłania się ku zastosowaniu technologicznych innowacji przede wszystkim w rekrutacji, ale nie tylko. AI pozwala przyspieszyć pewne procesy oraz wprowadza nowe możliwości selekcji i analizy kandydatów, otwierając drogę dla bardziej precyzyjnych i trafnych decyzji personalnych. Może pomóc także w budowaniu wizerunku firmy, co przekłada się między innymi na jakość kandydatów i sukcesy headhunting’owe.
Czytaj więcej
Lektury

Kluczowe umiejętności dla pracy w HR

Bez wątpienia branża HR podlega nieustannemu rozwojowi. Wraz ze zmianami na rynku pracy, transformuje również zakres poszukiwanych kompetencji dla specjalistów od human resources. Podstawowe elementy pozostają jednak niezmienne.
Czytaj więcej
Lektury

Rekrutacja w erze nowych trendów

W dzisiejszej dynamicznej branży HR, tradycyjne metody rekrutacji zaczynają ustępować miejsca innowacyjnym trendom. Badania wskazują, że pewne praktyki związane z rekrutacją powinny być porzucone, a inne przyjęte, aby przyciągać i zatrzymywać najlepsze talenty. Dowiedzmy się, jakie zmiany nastąpiły w rekrutacji i jakie są najnowsze wyznaczniki dobrej praktyki rekrutacyjnej.
Czytaj więcej