
Jak zapewnić sobie dostęp do najlepszych talentów na rynku?
Rekrutacja nowych pracowników jest jednym z największych wyzwań pracodawców z regionu. Z naszego najnowszego „Raportu płacowego Blue Collar” wynika, że aż 74% firm poszukiwało nowych pracowników w drugim półroczu 2023 roku, mimo że część z nich redukowała zatrudnienie lub utrzymywała je na stałym poziomie. W grupie 26 pracodawców, którzy prowadzili procesy rekrutacyjne w 2023 roku, jedynie 5-ciu z nich nie miało problemu z pozyskaniem pracownika. Reszta musiała zmierzyć się z obniżeniem oczekiwań co do kompetencji kandydatów, podniesieniem stawek wynagrodzeń, poniesieniem dodatkowych kosztów rekrutacji lub wydłużeniem czasu poszukiwania odpowiednich osób. Pojawia się zatem pytanie - jak skutecznie rekrutować pracowników w 2024 roku?
Zaproponuj więcej
Z tego samego raportu wynika, że 83% badanych firm podniosło wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2024 roku. Jest to nie tylko konieczne ze względów legislacyjnych, ale także stanowi istotny czynnik przyciągający kandydatów. Pracownicy oczekują, że przychody będą odzwierciedleniem ich wkładu w firmę i umiejętności, którymi dysponują. Nie zmaleje także presja płacowa - w obliczu zrównywania się minimalnej krajowej do średniej płacy w organizacjach, znacząco rosną frustracje pracowników. Zaproponowanie im konkurencyjnego wynagrodzenia może okazać się najsilniejszym z możliwych motywatorów do zmiany pracy.
2w1 - atrakcyjnie i bezpiecznie
Kolejnym ważnym elementem jest oferowanie dodatkowych benefitów pozapłacowych, takich jak elastyczne godziny pracy, szkolenia i możliwości rozwoju zawodowego. Firmy, które oferują kompleksowy pakiet benefitów, mają większe szanse na przyciągnięcie i zatrzymanie wartościowych pracowników. W dzisiejszych czasach kandydaci szczególnie docenią benefity związane z bezpieczeństwem finansowym - np. możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej.
Czas najwyższy!
Przedłużające się procesy rekrutacyjne mogą zniechęcić potencjalnych kandydatów do podjęcia pracy lub sprawić, że zdecydują się na konkurencyjną ofertę. Szybsze podejmowanie decyzji oraz transparentność na każdym etapie rekrutacji mogą znacząco poprawić doświadczenia kandydatów, zwiększyć ich zadowolenie z procesu aplikacyjnego i bezpośrednio podnieść jego skuteczność. Polecamy zaprojektować w firmie przykładowy proces rekrutacyjny - z wyznaczonymi okresami czasowymi i odnosić się do niego w trakcie trwania rekrutacji, aby nie dopuścić do znaczących opóźnień (i tym samym, nie stracić kandydatów).
Jeden schodek niżej
Znalezienie kandydata w 100% dopasowanego do stanowiska jest niezwykle trudnym i żmudnym zadaniem. Elastyczność na rynku pracy powinni przejawiać nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Jeśli w procesie są osoby spełniające oczekiwania w 90%, a nawet 80% - naprawdę warto dać im szansę. Zatrudnienie młodszych stażem specjalistów, ale z większą motywacją i zainwestowanie w nich przyniesie długoterminowe korzyści. Zyskają oni niezbędne umiejętności i doświadczenie, a jednocześnie poczują lojalność względem firmy i z dużym prawdopodobieństwem - przepracują w niej więcej lat.
"Kandydaci powinni być traktowani co najmniej tak, jak traktowani są klienci!"
Bądź partnerem, nie HR-em
Rozmowa rekrutacyjna powinna być okazją do wzajemnego poznania siebie i swoich oczekiwań, a nie jednostronnym wywiadem z dwustronicową listą technicznych pytań. Rozważmy dwa scenariusze. Pierwszy: kandydat odpowiada pozytywnie na wszystkie pytania, ale nie ma przestrzeni na rozwianie swoich wątpliwości i zagłębienie się w atmosferę firmy. Po 3 tygodniach w pracy już wie, że organizacja nie spełniła jego oczekiwań i odchodzi. Drugi scenariusz: kandydat rozmawia z osobą z firmy po partnersku, poznaje "klimat", przy okazji dzieli się swoim doświadczeniem, zrealizowanymi projektami itd. Po zaakceptowaniu oferty rozpoczyna wieloletnią współpracę w miejscu, którego DNA jest tożsame z jego wartościami. Chyba nie musimy tłumaczyć, który efekt jest tym pożądanym. Kandydaci powinni być traktowani co najmniej tak, jak traktowani są klienci!
Zapewnij sobie przewagę
Profesjonalna pomoc agencji rekrutacyjnych może być postrzegana jako ostatnia deska ratunku lub... szansa na prowadzenie w wyścigu o talenty. Firmy HR posiadają doświadczonych pracowników, narzędzia do skutecznego pozyskiwania kandydatów i zbudowaną silną markę wśród osób poszukujących pracy (szczególnie te, które prowadzą aktywne działania marketingowe). Jak zauważa Karol Świtelski, Kierownik Działu Rekrutacji Stałych:
„Outsourcing rekrutacji pozwala nie tylko skrócić czas poszukiwania najlepszych kandydatów, ale także zapewnia najwyższą jakość procesu rekrutacyjnego i optymalizuje koszty.”
Podsumowując: Skuteczna rekrutacja to klucz do sukcesu każdej firmy, a zastosowanie powyższych punktów (będących tak naprawdę fundamentami) może znacząco zwiększyć szanse pozyskania najlepszych talentów na rynku. Warto pamiętać o usługach firm rekrutacyjnych, które skutecznie wspierają pracodawców na każdym etapie procesu i mogą zarówno "uratować" sytuację w trudnych przypadkach, jak i zwiększyć konkurencyjność oraz szansę na znalezienie najlepszych kandydatów.
Wspomniany w tekście Raport płacowy Blue Collar jest dostępny tutaj: POBIERAM RAPORT!