Lektury
Brytyjska czerwona budka telefoniczna stojąca na polu

Postaw na siebie w Wielkiej Brytanii

Wysokie zarobki, komunikacja w najważniejszym języku świata, niesamowita kultura i urocza architektura wiejska. Wszystko to przy filiżance pysznej herbaty, której spożywanie jest tożsame z prawdziwą celebracją. Wielka Brytania to idealny wybór na kierunek zarobkowy. Zarówno na krótki pobyt, jak i ten dłuższy.

Obecnie pierwsza trójka krajów, do których Polacy najchętniej wyjeżdżają, szukając lepszego życia i atrakcyjnego zatrudnienia, to Niemcy, Szwecja oraz Holandia. Wielka Brytania, która jeszcze niedawno wiodła prym w takich rankingach, spadła z podium. Paradoksalnie, może się to okazać dużym plusem dla osób, które zdecydują się na zarobki w funtach.

Utarte i upowszechniane założenie wskazuje, że wyjeżdżając na Wyspy lepiej trzymać się od naszych rodaków z daleka. Jest to krzywdzące i ujednolica, więc ważne jest to, aby wyciągać wnioski i przeciwstawiać się stereotypom. Odkładając na bok kwestie narodowości i stosunków międzyludzkich, warto zastanowić się, co zagraniczny wyjazd zarobkowy może nam dać. To wszakże przygoda, z której warto przywieźć coś więcej, niż tylko portfel pełen gotówki.

Każdego dnia powinniśmy inwestować w siebie. Dzień, który nic nam nie daje i zostawia nas takimi samymi, jak nas zastał, to dzień stracony. Z tą myślą jadąc do pracy sezonowej do Wielkiej Brytanii naszym niepisanym przywilejem jest się tam rozwinąć. Idealnym przykładem są zdolności językowe. Sama myśl o pracy na Wyspach powinna opierać się na podstawowej znajomości języka angielskiego. Grupa LSJ HR Group wymaga go na poziomie komunikatywnym, czyli szkolnego B1. Nie jest to wygórowane oczekiwanie, ponieważ młode pokolenie, wychowane przy ogólnodostępnej otwartości na świat, styka się z językiem angielskim na każdym kroku. Właśnie w tym momencie pojawia się najlepsza możliwość pracy nad sobą. To otwartość na innych ludzi, chęć rozmowy i pracy, które mają rozwinąć nas językowo. Plan minimum powinien zakładać podszkolenie się co najmniej o dwa stopnie, według szkolnej skali. Przy świadomości, że język żywy, czyli używany każdego dnia, wśród ludzi, dla których jest ojczysty, edukuje dużo szybciej i trwalej niż język obcy przyswajany w szkole czy na kursach.

- Dla wszystkich osób, które obawiają się, że ich język angielski jest na zbyt niskim poziomie, mamy rozwiązanie: pomagamy przygotować się do rozmowy z przedstawicielem ośrodków. Wstępną rozmowę w języku angielskim możesz odbyć z naszym rekruterem, który podpowie, na co warto zwrócić uwagę. Nie musimy przekonywać, że wyjazd do pracy za granicą to najlepszy sposób na naukę języka. Godziny spędzone na korepetycjach nie przyniosą takiego efektu, jak obcowanie z językiem w codziennych sytuacjach. A poza korzyściami językowymi wyjazd może okazać się dla Ciebie po prostu przygodą życia! Do pracy w ośrodkach przyjeżdżają bowiem pracownicy z różnych zakątków świata – dodała Karolina Wojtacha, Specjalista ds. Rekrutacji LSJ HR Group.


Czy się opłaca?

Pomijając wartość niemierzalną bogactwa kulturowego, można policzyć wartość wyjazdu sezonowego dzięki magii konkretnych liczb. 
Płaca minimalna została zwiększona w Polsce 1 stycznia 2019 roku. Minimalna stawka godzinowa to teraz 14,70 zł (podniesiona z 14,00 zł). Funt osłabł, jednak stawka minimalna za godzinę, podobnie jest w Polsce, również wzrosła. Wyspy uzależniają zarobki pracownika od jego wieku. 
Stawki obowiązujące od kwietnia 2019 roku, z poprzednimi stawkami w nawiasach dla porównania:
- dla uczniów i praktykantów – 3,90 (3,70) funta
- dla osób poniżej 18 roku życia – 4,35 (4,20) funta
- dla osób od 18 do 20 roku życia – 6,15 ( 5,90) funta
- dla osób od 21 do 24 roku życia – 7,70 (7,38) funta
- dla osób powyżej 25 roku życia – 8,21 (7,83) funta.

Nie trzeba przeprowadzać wielkich rachunków, żeby dostrzec progres w oferowanych zarobkach. Dodatkowo, oferty LSJ zapewniają stabilne zatrudnienie, czyli pewność, że w momencie przyjazdu na Wyspy zaczynamy zarabiać, bez tracenia czasu na poszukiwania pracy, które mogą znacznie się przeciągnąć. LSJ zapewnia także bezpośrednią umowę z pracodawcą oraz gwarancję wynagrodzenia zawsze na czas. 
- Od blisko 15 lat wysyłamy naszych kandydatów do pracy w Wielkiej Brytanii. Do tej pory wyjechało z nami ponad 5 tysięcy pracowników. Co ważne, przy pierwszych zagranicznych wyjazdach, na miejscu możesz liczyć na pomoc Polaków, którzy w ośrodkach pracują od wielu lat – uzupełniła Karolina Wojtacha.


Przygotuj się

Podstawą przy każdym zagranicznym wyjeździe jest odpowiednie przygotowanie, jednak w przypadku pracy sezonowej jest ono nieporównywalnie ważniejsze niż przy wypoczynku. Planować należy jeszcze w Polsce, zaczynając od spraw organizacyjnych, jak zakwaterowanie, zatrudnienie czy transport, a kończąc na sprawnym i bezpiecznym powrocie do domu.

Zdecydowanie najbardziej kłopotliwą kwestią przy wyjeździe na Wyspy jest znalezienie dobrego noclegu w optymalnej cenie. W czasie wakacyjnym jest to dodatkowo utrudnione przez dużą liczbę chętnych, dlatego wynajmujący też podnoszą ceny w stosunku do reszty roku kalendarzowego.  Warto także szukać lokum w pobliżu miejsca pracy ze względu na wysokie koszty komunikacji miejskiej. Cena jest zależna od długości trasy, ale w jedną stronę trzeba zapłacić nawet kilka funtów. Oferty pracy, na które warto zwrócić uwagę, gwarantują zakwaterowanie w miejscu wykonywanych obowiązków. LSJ tworzy swoje oferty z myślą o młodych osobach i ich potrzebach, dlatego dogodny nocleg jest jednym z priorytetów. Zakwaterowanie na terenie ośrodka pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Skorzystanie z oferty LSJ HR Group pozwala skreślić z listy przygotowań do wyjazdu jeden z większych problemów.

- Każdy, kto kiedykolwiek planował wyjazd wakacyjny, wie ile telefonów trzeba wykonać, by znaleźć dla siebie odpowiednie zakwaterowanie. Po co martwić się o to przy wyjeździe do pracy? Ośrodki oferują zakwaterowanie w 2-3 osobowych, w pełni wyposażonych mieszkaniach.  Kończąc pracę, nie musisz martwić się o powrót do domu, nocujesz przecież na terenie ośrodka – mówi specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group.

Dla każdego coś odpowiedniego

Zdarza się, że młodzi ludzie wyjeżdżają sezonowo do pracy, której zaczynają szukać, dopiero gdy są na miejscu. Jest to ryzykowne i nie zawsze opłacalne, ponieważ mogą czekać na ofertę tygodniami i nawet być zmuszeni do powrotu do domu.  Wyjazd do pracy za pośrednictwem LSJ to bezpieczna opcja ze stabilną i pewną pracą już od pierwszych dni wyjazdu. Bez niepotrzebnego stresu czy marnowania czasu, który jest tak istotny przy zarobkach ograniczonych terminami rozpoczęcia roku szkolnego bądź akademickiego.

Oferty LSJ pozwalają wybrać odpowiednie dla siebie stanowisko, gdzie wszelkie szkolenia odbywają się nie miejscu i są zapewnione przez organizatora. Można zająć się utrzymywaniem czystości w pokojach w ośrodku wypoczynkowym, pracować w kuchni, jako kucharz lub pomoc kuchenna, czy też profesjonalnie obsługiwać klientów, jako kelner lub barman. Pozytywne nastawienie i komunikatywność to tak naprawdę jedyne wymagania. - Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, by zmierzyć się z bezpośrednią obsługą klientów, możesz spróbować swoich sił przy utrzymaniu czystości w pokojach. Jeśli zmienisz zdanie i poczujesz potrzebę kontaktu z klientami, to masz taką możliwość, możesz prosić o dodatkowe godziny w grafiku na kuchni bądź jako kelner – uważa Karolina Wojtacha.

Poznaj Wielka Brytanię

W pracy najważniejsi są ludzie, którzy tworzą twoje otoczenie. Dobra współpraca, zgrany zespół i przyjemna atmosfera to pewność, że wspólnie spędzone godziny będą przyjemne, niezależnie od wykonywanych czynności. Dlatego też przykładamy dużą wagę do tworzenia komfortu w każdej dziedzinie funkcjonowania w pracy. Oferty LSJ kreują także możliwość odwiedzenia najpiękniejszych kurortów i interesujących miejsc na Wyspach.

Wśród propozycji warto zwrócić uwagę na ośrodek Butlins w Skegness, czyli jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych nad Morzem Północnym. To portowe miasto znajduje się w hrabstwie Lincolnshire i liczy niecałe 20 tysięcy mieszkańców. Skegness to piękne krajobrazy oraz wspaniała, szeroka plaża.

Ciekawie także prezentuje się ośrodek Butlins w Minehead. Jest to niewielka miejscowość usytuowana w pobliżu jednego z najstarszych parków narodowych ExmoorNational Park, około godziny drogi do Bristolu. Ten nadmorski ośrodek wypoczynkowy znajduje się w hrabstwie Somerset i liczy około 10 tysięcy mieszkańców. Minehead zachęca nie tylko szeroką, piaszczystą plażą i potężnymi klifami, ale także szeregiem atrakcji turystycznych, z których warto wyróżnić zamek Dunster i stację kolejową West Somerset Railway.

Jednym z miast w Walii, gdzie można aplikować, jest Pwllheli. Ta niewielka nadmorska mieścina słynie z żeglarstwa i sportów wodnych. Położona jest na półwyspie Llyn, w hrabstwie Gwynedd i liczy trochę ponad 4 tysiące mieszkańców. Tutaj atutem jest cisza, spokój i możliwość obcowania w krainie łączącej morze z górami.

- Same ośrodki wypoczynkowe, dla których prowadzimy rekrutację, to świetne miejsca do aktywnego spędzenia wolnego czasu. W dniach wolnych ich pracownicy mogą w pełni korzystać z przygotowanych dla klientów atrakcji. Zaletą wszystkich ośrodków jest położenie nad samym wybrzeżem. Czas wolny można więc spędzić z dala od zgiełku miasta – kończy Karolina Wojtacha, Specjalista ds. Rekrutacji LSJ HR Group.  

Rozpocznij niezapomnianą przygodę i zainwestuj w siebie!

Zapraszamy do aplkowania: https://lsj.pl/oferty-pracy/praca-za-granica


 

Autor: Paweł Drąg