Lektury
Pracownicy z Azji w kaskach ochronnych

Zatrudnienie cudzoziemców - szansą na przetrwanie?

W ostatnich latach Polska stała się jednym z kluczowych celów migracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Najnowsze dane, udostępnione przez Departament Rynku Pracy, pokazują, że liczba pracujących cudzoziemców w naszym kraju wciąż rośnie - w drugim półroczu 2024 roku stanowili oni 7,1% wszystkich osób ubezpieczonych. Zmieniają się jednak kierunki, z których nowe osoby do nas przybywają. Największy wzrost widać wśród obywateli takich państw, jak: Filipiny, Nepal czy Kolumbia. 

Taka sytuacja demograficzna stawia przed polskim rynkiem pracy nowe wyzwania, ale również otwiera szerokie możliwości. Wraz z rosnącą liczbą cudzoziemców, coraz więcej pracodawców dostrzega korzyści wynikające z zatrudnienia pracowników spoza Polski. Cudzoziemcy wnoszą nie tylko swoje umiejętności, ale także różnorodność kulturową, która może przyczynić się do innowacyjności i wzrostu konkurencyjności firm. 

Zatrudnienie cudzoziemców, mimo swoich licznych zalet, wiąże się także z pewnymi ryzykami i obowiązkami prawnymi, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Niewłaściwe przeprowadzenie procesu rekrutacji i zatrudnienia może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i prawnych. Przygotowaliśmy dla Was kilka kluczowych kroków, które stanowią przepis na bezpieczną rekrutację imigrantów:

Weryfikacja dokumentów i legalności pobytu

Przed rozpoczęciem procesu zatrudnienia, należy upewnić się, że kandydat posiada odpowiednie zezwolenia na pobyt oraz pracę w Polsce. Błędna interpretacja przepisów może prowadzić do nałożenia kar administracyjnych na pracodawcę, w postaci m.in: grzywny do 30 000 złotych, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku powtarzających się naruszeń - wydania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. 

Konsekwencje ponosi również sam pracownik. Poza karą grzywny w wysokości do 5 000 złotych grozi mu też przymusowy powrót do swojego kraju i zakaz ponownego wjazdu na teren Polski oraz innych państw należących do strefy Schengen (przez okres od roku do 3 lat.)

Przestrzeganie przepisów prawa pracy

W Polsce istnieją różne formy zatrudnienia cudzoziemców, w zależności od ich statusu prawnego i narodowości. Pracodawca musi znać te przepisy i stosować się do nich, aby uniknąć ryzyka sankcji prawnych (tożsamych do wspomnianych wcześniej). 

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy

Cudzoziemcy, tak jak wszyscy pracownicy, mają prawo do godnych warunków pracy, zgodnych z polskimi standardami. Należy zadbać o to, aby byli traktowani na równi z pracownikami krajowymi, zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i bezpieczeństwa pracy. Nieprzestrzeganie tych przepisów również może skutkować bardzo wysokimi mandatami lub odszkodowaniami/rentami dla pracownika w razie wypadku. 

Wsparcie w procesie integracji

Pracodawca powinien wspierać cudzoziemców w procesie adaptacji do nowego środowiska. Dobrze przeprowadzony onboarding, szkolenia z zakresu języka oraz kultury polskiej mogą znacznie poprawić efektywność pracy i zmniejszyć rotację pracowników. Ważnym aspektem jest także zadbanie o sytuację mieszkaniową/rodzinną takich pracowników - czasem wystarczy zapytać i wspólnie z nimi poszukać rozwiązania, a ten gest pomocy również może przełożyć się na lojalność i efektywność. 

Skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej

Prawo zmienia się równie dynamicznie, co demografia rynku pracy i nie sposób jest za nim nadążyć prowadząc własną działalność i skupiając się na rozwoju biznesu. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która legalizacją pobytu i pracy zajmuje się na co dzień. Wieloletnie doświadczenie, oparte na tysiącach różnych przypadków, sprawia, że dla ekspertów legalizacji nie ma ani zaskoczeń, ani rzeczy niemożliwych. Terminowość i bezpieczeństwo to kolejne elementy oddelegowanego procesu legalizacji, które sprawiają, że przedsiębiorcy mogą spać spokojnie.
 

Zatrudnianie zagranicznych pracowników to nie tylko sposób na zapełnienie luk kadrowych, ale także na wzbogacenie kulturowe i wprowadzenie nowych perspektyw do firmy. Jednak, aby proces ten przebiegał bez zakłóceń i zgodnie z prawem, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w rekrutacji cudzoziemców. Profesjonalne podejście do rekrutacji i przestrzeganie przepisów prawa pracy to klucz do sukcesu i bezpieczeństwa, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału międzynarodowej kadry.

Otwartość na zatrudnianie cudzoziemców to inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno dla pracodawców, jak i dla całego rynku pracy w Polsce.

Źródło danych o rynku pracy: https://shorturl.at/iDmOV 

Chcesz poznać naszą ofertę?

Zadzwoń/napisz - czekamy na kontakt!
Anna Selmaj - Manager Działu Kadr, Płac i Legalizacji

Anna Selmaj

Manager Działu Kadr, Płac i Legalizacji

Artykuły powiązane

Lektury

Legalizacja - usługi LSJ dla cudzoziemców

Legalizacja pobytu czy pracy dla cudzoziemców w ramach usług B2C - od dzisiaj (01.08.2023 r.) w LSJ HR Group. Oznacza to, że każda osoba spoza Polski, która potrzebuje wsparcia z wymaganymi do legalnej pracy i pobytu dokumentami - może się do nas zgłosić i otrzymać takie wsparcie. Ta strategiczna ekspansja ma na celu sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu nie tylko firm i organizacji, które poszukują wsparcia w nawigacji przez złożone procedury uzyskiwania wymaganych dokumentów i pozwoleń dla swojej międzynarodowej kadry pracowniczej w Polsce, ale przede wszystkim osób indywidualnych.
Czytaj więcej
Lektury

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach: nowe panaceum?

Drzwi szeroko otwarte? Czy nowelizacja ustawy o cudzoziemcach będzie lekarstwem na bolączki rynku pracy?
Czytaj więcej
Lektury

(Nie)Ukraiński rynek pracy

Polska nie jest już docelowym wyborem dla uchodźców z Ukrainy. Dużo atrakcyjniejsze wydają się być teraz Niemcy, Kanada czy Stany Zjednoczone. Ponadto, 62% obywateli Ukrainy zamierza wrócić do ojczyzny, a 24% szukało zatrudnienia w innych krajach niż Polska na przełomie minionych 12 miesięcy (Raport EWL Group „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”). Co spowodowało tę sytuację i jak będzie wyglądał migracyjny rynek pracy w przyszłości?
Czytaj więcej