Lektury
Młody mężczyzna pracujący przy laptopie

Zostałem liderem i co teraz? | 5 rad od trenerki biznesu

Objęcie roli lidera to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga zarówno odpowiednich umiejętności, jak i podejścia do zespołu. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy zostajemy "wyłonieni" z zespołu na to stanowisko. Jakie wartości i zachowania warto przejawiać, aby usprawnić na tym etapie zarządzanie ludźmi i budowanie autorytetu? Przedstawiamy pięć kluczowych zasad, przygotowanych we współpracy z trenerką Anitą Gałek, które pomogą przyszłym i nowym liderom w odnalezieniu się w swojej roli.

1. Rozwijaj swoją samoświadomość

Bycie liderem wymaga doskonałej znajomości samego siebie. Rozwijanie samoświadomości pomaga lepiej zrozumieć swoje mocne i słabe strony, co z kolei umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zespołem. Regularna autorefleksja, analiza swoich działań i uczenie się na błędach to klucz do stawania się lepszym liderem. Można to osiągnąć poprzez praktyki takie jak prowadzenie dziennika, feedback od współpracowników, zwykła codzienna uważność na "małe" rzeczy czy... medytacja.

2. Bądź uczciwy wobec swoich ludzi: mów, co wiesz, ale nie bój się mówić czego nie wiesz

Lider powinien być transparentny i uczciwy w komunikacji z zespołem. Oznacza to nie tylko dzielenie się informacjami, które są istotne dla pracy zespołu, ale także przyznawanie się do niewiedzy, gdy jest to konieczne. Taka postawa buduje zaufanie i pokazuje, że dana osoba otwarta jest na naukę i rozwój. Przykładanie wagi do szczerości sprzyja również tworzeniu kultury opartej na zaufaniu i współpracy.

3. Komunikuj się szczerze i otwarcie - nie składaj obietnic bez pokrycia

Skuteczna komunikacja to fundament dobrego przywództwa. Liderzy powinni komunikować się jasno, otwarcie i bez ukrytych motywów. Składanie obietnic, których nie da się spełnić, prowadzi do utraty zaufania i demotywacji w zespole - a to nie wróży dobrze na początku. Zamiast tego, lepiej jest otwarcie mówić o wyzwaniach i wspólnie szukać rozwiązań. Transparentność i otwartość pomagają budować silne relacje i wspierają efektywne działanie zespołu.

4. Bądź dla swoich ludzi trenerem, coach'em i mentorem

Lider musi wspierać rozwój swoich pracowników, pełniąc rolę trenera, coach'a i mentora. Pomagać im w identyfikowaniu celów, oferować narzędzia i zasoby potrzebne do ich osiągnięcia oraz udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej. Taka postawa sprzyja rozwojowi kompetencji w zespole i motywuje do osiągania lepszych wyników. Inwestowanie w rozwój pracowników przynosi korzyści nie tylko im samym, ale również całej organizacji!

5. Traktuj innych, jak Ty... oni chcą być traktowani

Złota zasada – traktuj innych tak, jak sam(a) chciał(a)byś być traktowany(a) – jest kluczowa w budowaniu pozytywnej kultury w zespole, ale coraz częściej modyfikuje się to zdanie - zamieniając "Ty" na "oni". Rozmowa, poznanie potrzeb, szacunek, empatia i zrozumienie to podstawy skutecznego przywództwa. Lider, który traktuje swoich pracowników z szacunkiem i troską, inspiruje ich do większego zaangażowania, otwartości i lojalności. Warto tworzyć bezpieczne przestrzenie dla swoich ludzi. 


Szkolenie dla nowych liderów

Jako LSJ przygotowaliśmy, we współpracy z trenerką Anitą Gałek, specjalny program dla nowych (i przyszłych) liderów. Podczas szkolenia "Zostałem liderem i co teraz?" uczestnicy będą mieli okazję zgłębić omawiane powyżej zasady oraz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat skutecznego przywództwa. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i odnaleźć się w roli lidera. 

Start kolejnej edycji już 7-go czerwca!
Więcej informacji TUTAJ (kliknij!)  

Masz pytania?

Skontaktuj się z Asią!
Joanna Siemiątkowska - Project Manager

Joanna Siemiątkowska

Project Manager

Artykuły powiązane

Lektury

Lider (niemal) doskonały - Nowoczesne przywództwo

Dobre przywództwo to jeden z podstawowych czynników sukcesu każdej organizacji. Bez wątpienia, liderzy posiadający kluczowe kompetencje przyszłości i świadomi swojej roli, są w stanie z sukcesem zarządzać zespołem. Takie osoby potrafią odpowiednio motywować pracowników, poprawiać ich dobrostan - w tym rozwijać odporność psychiczną, a także zarządzać ich kompetencjami. Wszystko to prowadzi do zwiększenia efektywności, a w efekcie - sukcesu organizacji.
Czytaj więcej
Lektury

Trener idealny kluczem do sukcesu szkolenia

O sukcesie szkolenia decyduje wiele czynników: merytoryka, jej dobór do grupy docelowej, ale w głównej mierze sam szkoleniowiec. Rynek dynamicznie się zmienia, szkoleniowcy również. Zatem czy istnieje przepis na trenera idealnego, który zaspokoi potrzeby grupy, działu HR, ale też biznesu?
Czytaj więcej